Apie projektą

Projekto pavadinimas „VYNAS – EUROPOS TURTAS“


Projekto partneriai:


  1. August-Horch-Schule, BBS Andernach, Vokietija
  2. YATAĞAN ANADOLU LİSESİ, Turkija
  3. II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE, Lenkija
  4. 3 GENIKO LYKEIO GALATSI, Graikija
  5. Gospodarska škola, Kroatija
  6. Instituto de Educación Secundaria Clara Campoamor, Ispanija
  7. I.T.  "Leonardo da Vinci" Istituto Tecnico Economico Tecnologico, Italija
  8. Escola Secundária de Montemor-o-Novo, Portugalija
  9. Vilniaus Žvėryno gimnazija, Lietuva

Projekto aprašas


          Vynas – viena iš seniausių Europos kultūros vertybių, užimanti svarbią vietą kultūros paveldo kontekste. Jis gaminamas įvairiose Europos šalyse, gamybai vartojamos vynuogės, medus ar vaisiai. Vynas yra vienas iš produktų, kuris darė ir tebedaro įtaką Europos kultūrai, šalių ekonomikai, tradicijoms ir kulinariniam paveldui.
          Pagrindinis šio projekto tikslas – stiprinti jaunųjų projekto dalyvių savimonę tiek regiono, tiek visos Europos mastu, nes temos, susijusios su vynu, ne tik suteiks daugiau žinių apie dalyvių regionų išskirtinumą, bet ir atskleis vyno, kaip europietiškos civilizacijos jungiamosios grandies, funkcijas.
Tarptautinė partnerystė, kurioje dalyvauja keletas įvairaus pobūdžio mokyklų, leidžia apžvelgti vyno temą įvairiais aspektais, pavyzdžiui, socialiniu, ekonomikos, mokslo, medicinos, kultūros istorijos, mitologijos, muzikos, religijos, literatūros, moderniosios ekologijos, rinkodaros bei geografijos. Be to, vynas nėra tik gėrimas – moksliškai jį galima nagrinėti ir fizikiniu, cheminiu, biologiniu bei geologiniu aspektu. Nors šie aspektai yra žinomi tik nedideliam besidominčiųjų būriui, tačiau neabejotinai turi didžiulę įtaką galutiniam produktui. Vyno tematika neabejotinai svarbi tiek literatūrai, mitologijai, tautosakai, tiek religijai. Didelę projekto tyrimų dalį sudaro žalingo vyno poveikio žmogaus organizmui nagrinėjimas. Projekto partneriai patys pasirinko skirtingus aspektus, kuriais bus nagrinėjama vyno tema.
          Projektas „Vynas – Europos turtas“ yra puiki galimybė dalyviams atsakingai ir aktyviai domėtis vietos regiono aplinka, ekonomikos padėtimi, tautosaka; mokytis kritiškai mąstyti vertinant mokslininkų pateiktą medžiagą bei pačių surinktus duomenis.  Projekto metu dalyviai vyks į įvairias ekskursijas, dalyvaus „lobių medžioklėje“, lankysis vyno bei midaus daryklose, laboratorijose, vynuogynuose. Projekto metu bus nutapyti paveikslai, paruoštos tyrimų analizės pateiktys, sukurtos skulptūrėlės, kalendorius, slaptų norų slėptuvės, „laiškas butelyje“ ateities kartoms, vėjo varpeliai. Atlikti darbai bus pateikti atskiru leidiniu, projekto rezultatai bus skelbiami specialiai šiam projektui sukurtame tinklapyje.
          Projekto dalyviai bendrauja internetu bei gyvai susitikimų metu. Dalyviams atveriama puiki galimybė apsilankyti devyniose projekto partnerių šalyse, pagyventi tų šalių šeimose, susitikti bendraamžių ir mokytis bendradarbiauti bei toleruoti kitokią kultūrą. Anglų kalba bus pagrindinė projekto bendravimo kalba. Tokiu būdu dalyviams bus sudarytos galimybės panaudoti anglų kalbos žinias gyvai bendraujant su bendraamžiais kuriant projektą, vykdant užduotis ir leidžiant laisvalaikį.

Projekto integracija


          Projektas „Vynas – Europos turtas“ yra daugiasluoksnis, nes užtikrina galimybes integruoti įvairius dalykus.  Pagrindinis projekto tikslas - gilinti projekto partnerių supratimą apie istorinį bei šiuolaikinį vyno, kaip Europos vertybės, vaidmenį šiais aspektais:

  • Istorijos ir geografijos;
  • Ekonomikos, gamtos mokslų bei ekologijos;
  • Religijos (vyno reikšmė įvairiose konfesijose);
  • Senovės ir šiuolaikinės medicinos;
  • Literatūros (vyno leitmotyvas dainose, eilėraščiuose, legendose);
  • Meno (vyno/vynuogių motyvai pastatų, fontanų ir t.t dekore; taikomojoje dailėje ir pan.).

Vilniaus Žvėryno gimnazijos dalyvavimas projekte


          Vilniaus Žvėryno gimnazija buvo įkurta prieš 70 metų Lietuvos sostinėje Vilniuje. Čia mokosi apie 1200 moksleivių nuo 11 iki 19 metų amžiaus, dirba apie 90 mokytojų. Per pastaruosius dešimtmečius Lietuva patyrė didelių pasikeitimų tiek politiniame, tiek visuomeniniame šalies gyvenime. Šie pasikeitimai padarė didžiulę įtaką visuomenės vertybių sistemai, ypač jaunajai kartai. Mums ypač kelia nerimą žema jaunosios kartos gėrimo kultūra. Tikime, kad būtina kalbėti apie gėrimo kultūrą įvairiais aspektais, į diskusiją įtraukiant įvairaus amžiaus jaunuolius. Mūsų gimnazijoje jau ilgą laiką sėkmingai vykdoma prevencinė programa, kurios padedami moksleiviai informuojami apie žalingų įpročių pasekmes. Šios programos vienas iš tikslų yra pasiekti, kad jaunimas netoleruotų žalingų įpročių. Be to, programa skatina moksleivius elgtis priimtinai. Tikime, kad dalyvavimas projekte paskatins moksleivius atrasti istorinį bei kultūrinį gėrimo kultūros kontekstą tiek šalies, tiek tarptautiniu lygiu.

Projekto partnerių lankymasis Lietuvoje.


          Numatoma, kad Vilniaus Žvėryno gimnazija projekto dalyvius priims 2014 m. balandžio mėnesį. Pagrindiniai šio susitikimo aspektai:

  • Susitikimo tema: Netinkamai vartojamo vyno grėsmės. Vyno panaudojimas natūralioje medicinoje.
  • Numatoma veikla: ekskursija į vyno daryklą; ekskursijos Vilniuje ir Trakuose; apsilankymas mokykloje; išvyka į laboratoriją susipažinti, kaip daromas kraujo tyrimas.
  • Numatomi darbai: Skirtingų šalių grupės pristatys pateiktis apie vyno vartojimo tradicijas savo šalyse, apie vyno/alkoholio vartojimo riziką bei pavojus; išskirs, kokias socialines ir teisines pasekmes turi nesaikingas alkoholio vartojimas; atliks analizę ir palygins skirtingų šalių įstatymus, ribojančius alkoholio vartojimą vairavimo metu, taip pat palygins baudų dydį.
  • Numatomi susitikimai ir pokalbiai: su vietos policijos atstovu; su socialiniu darbuotoju; su blaivybės draugijos atstovu; su gydytoju. Kalbant apie vyną kaip apie natūralų vaistą bus suorganizuotas susitikimas su tradicinės medicinos atstovu, kuris papasakos apie vynuogių bei medaus naudą žmogui. Susitikimas su žolininke arba natūropatu.
  • Numatomas susitikimo produktas: Foto istorijos (meilė, drama, nusikaltimas, nelaimė, šventė, ir t.t)


Projekto koordinatorės Vilniaus Žvėryno gimnazijoje:


Vaida Činčienė (lietuvių k. mokytoja metodininkė),
Orinta Bundonienė (lietuvių k. vyresnioji mokytoja),
Irena Januškevičiūtė (anglų k. mokytoja metodininkė).

Projekto dalyviai:


II G – III G klasių moksleiviai.

Projekto finansavimas:


Iš Europos Sąjungos lėšų, skirtų Comenius projektui vykdyti.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą